galvo lazer nedir

GALVO LAZER NEDİR?

 Her galvo lazer  bir giotto galvo lazer değildir. Galvo lazer anlamı kullandığı motorlardan gelmektedir. Galvo lazer teknolojisinden biraz bahsetmek gerekirse galvo lazer 3 ana üniteden oluşur.

Galvo Head dediğimiz scan head yani tarama kafası anlamına gelir .tarama kafasında ise 2 adet galvona motor bulunur. X galvona ve Y galvona. Bu motorların miline bağlı 2 adet ayna vardır. Bu aynalar lazer tüpünden gelen ışını yukarıdan aşağı x ve y koordinatlarında yönlendirme işini yapar.

Beam Expender: Galvo lazer için en önemli teknoloji beam expender  olarak bilinmelidir. Lazer tüpünden gelen ışını inceltmeye ve uzun mesafeye ince taşıma teknolojisine denir. Galvo lazer beam expender ne kadar kaliteli ise o kadar iyi bir galvo lazere sahipsiniz demektir. Beam expender içerisinde statik (sabit) ve dinamik (hareketli) olmak üzere en az 2 ve üzeri lens bulunmaktadır.

Lazer tüp: Galvo lazerin ışın kalitesini ve ömrünü belirleyen en önemli faktör lazer tüp yani laser source olarak belirtebiliriz. Başlıca lazer tüplerini kalitesine göre sıralamak gerekirse Rofin Sinar, Synrad, Coherent, üniversal ve tabi cam lazer tüplerini de sıraya koyabiliriz.

Son olarak şunu ifade etmek gerekirse. Galvo lazer inizde olan Tarama kafası, ışın uzatıcı, lazer tüp. Bir kompanenttir. Bunların birbirleri ile koordineli çalışması esastır. bunu da mükemmel bir elektronik ve mükemmel bir yazılım ile yapmak mümkündür.

galvo lazer nedir?
galvo lazer nedir?
galvo lazer nedir?
galvo lazer nedir?
galvo lazer nedir?
galvo lazer nedir?

Leave a Reply: